Časy se mění, OLDINN zůstává

Hotel OLDINN si téměř 600 let uchoval autentické prostředí a atmosféru. Při vstupu do hotelu pocítíte všechny kouzelné příběhy a legendy z Českého Krumlova. Hotel se skládá ze tří historicky, a architektonicky propojených budov.

  • První budova (Zlatá koruna) byla postavena v gotickém stylu. Historicky významná je gotická kaple v přízemí, postavená s typickými gotickými klenutými žebrovými klenbami.
  • Druhá budova, Městský soud, původně sloužila jako místo pro oficiální návštěvníky města. Byl přestavěna v 19. století a od roku 1850 sloužila jako okresní soud.
  • Během rekonstrukce poslední budovy, Hodkova domu, byly ve druhém patře nalezeny dřevěné renesanční stropy a nástěnné malby ze 16. století, zobrazující scény Ovidových proměn

Jsme hrdí na mnoho příběhů spojených s naším hotelem. Jako je ten o malířovi Simonovi, který zde žil několik let kolem roku 1424. Nebo o Petrovi z Rožmberka, státním úředníkovi a vychovateli Václav z Rovného, který provedl pozdně gotické renovace. Po roce 1599 začíná bohatá historie budov hotelu. Záznamy z roku 1716 nám například vypráví příběh pekaře, který zde pekl slavný sladký perník. Ale vařilo se zde i pivo. 

Pokud chcete prozkoumat všechny příběhy a legendy, není lepší místo, odkud začít.

10 krátkých příběhů

1. První písemná zmínka je z roku 1424 a vypráví o malíři Simonovi, který byl známý svými magickými barvami. Sám pán Rožmberk ho požádal, aby vymaloval všechny místnosti v zámku, aby se zbavil duchů. 

2. V roce 1484 zahájil Václav z Rovného, rožmberský státní úředník a vychovatel, stavbu domácí kaple. Symbol, v němž se v harmonii setkávají znalosti a modlitby. 

3. V roce 1510 se jistý obchodník a místní radní Ondřej Fridburgar živil tím, že dovážel cizokrajná koření. Jeden příběh vypráví, že krumlovští herci používali právě chilli, jako nejlepší způsob, jak se rozplakat. 

4. Okolo roku 1658 Jan Nygrín vařil a servíroval pivo, které bylo tak silné, že z něj lidé ztráceli paměť na celý týden. 

5. Mezi lety 1678 až 1689 zde vyráběl mincovník Filip Ignac Háckel mince. Stará legenda praví, že každé Vánoce dal polovinu mincí chudým lidem v Českém Krumlově.

6. V roce 1716 začal v našem hotelu mladý opat Osvald vyrábět perník, protože se zamiloval do dámy z hradu. Posílal jí sladké zprávy tak dlouho, dokud mu nepodlehla. 

7. V letech 1739 - 1784  pár přátel vyrábělo ručně vytvořené skříňky z lipového dřeva a zásobovali jimi celé město. Český Krumlov byl nějakou dobu známý jako lipové město. 

8. Pokud jste žili v Českém Krumlově v roce 1849, mohli jste být v jedné z budov hotelu zároveň odsouzeni a uvězněni. První dvě patra sloužila jako krajský soud a přízemí jako vězení. 

9. Ve 20. století všichni obyvatelé města prali v této budově špinavé prádlo. Někteří říkají, že nejbohatší lidé ve městě sem také přišli prát… ale špinavé peníze. 

10. Od 50. let minulého století byla budova využívána jako městský hotel. Mnoho hostů tvrdí, že slyšeli tichý hlas vyprávějící vzrušující příběhy z minulosti. Tak poslouchejte pozorně, možná je také uslyšíte.

Hotel Old Inn, Český Krumlov